سالانه ۷۵ هزار تن خرمای کلوته در منطقه تولید می شود.

  • ۱۵۱

سالانه ۷۵ هزار تن خرمای کلوته در منطقه تولید می شود.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت  سطح زیر کشت خرمای کلوته در منطقه حدود ۱۰ هزار هکتار است  و سالانه قریب  به ۷۵ هزار تن محصول خرمای کلوته تولید می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان دکتر برخوری رییس سازمان جنوب کرمان در مراسم اولین جشنواره خرمای کلوته جتوب کرمان در کهنوج اظهار داشت :
جنوب کرمان به دلیل پتانسیل های خاصی که در کشاورزی دارد یک سازمان مستقل دارد.
وی افزود دشت جیرفت جزوه دشت‌های خاص کشور و یکی از بهترین دشت‌های خاص دنیا به حساب می‌آید بطوریکه  لقب گلخانه طبیعی دنیا و هند ایران به آن داده شده است.
 وی بیان داشت این منطقه قریب به ۴۰ هزار کیلومتر  مربع وسعت دارد و با ۲۴۵ هزار سطح زیر کشت سالانه 4/5 میلیون تن انواع محصول کشاورزی تولید می شود. 
 دکتر برخوری خاطر نشان کرد  
 سالانه از کل محصولات تولید شده در منطقه حدود  ۴۵۰ هزار تن  آن  صادر می‌شود .
وی با اشاره به اینکه  در کل ایران قریب ۲۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما است حدود 31 هزارهکتار  از این سطح در جنوب کرمان می باشد  و سالانه قریب 200 هزار تن خر ما تولید می شود.
وی تصریح کرد در جنوب کرمان قریب 46 رقم را خرما وجود دارد که حدود ۵ رقم آن از جمله مضافتی کلوته مرداسنگ و خنیزی و زاهدی تجاری است .
 وی  سطح زیر کشت خرمای کلوته در منطقه را ۱۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود سالانه قریب  به ۷۵ هزار تن محصول خرمای کلوته تولید می شود که  امسال در بحث صادرات این محصول به طور حرفه ای و پیشرفته عمل خواهیم کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی  هدف از برگزاری این  جشنواره ها را معرفی محصولات در سطح ملی و بین المللی دانست و خاطر نشان کرد در سایر محصولات جنوب که رتبه اول کشور را داریم جشنواره برگزار خواهیم کرد و از سال گذشته تا کنون جشنواره ملی مرکبات و محصولات گلخانه ای را برگزار کرده ایم.

@ghaleganjiha

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی