صدا و سیمای کرمان روی اعصاب مردم جنوب ۰
اشتراک گذاری مطلب

صدا و سیمای کرمان روی اعصاب مردم جنوب

صدا و سیمای کرمان روی اعصاب مردم جنوب
صدا و سیما بعنوان ابزار اطلاع رسانی و فرهنگ ساز یکی از عناصر اصلی و تاثیر گذار در راستای آگاهی بخشی در کشور بشمار می آید.
یکی از وظایف اصلی رسانه ملی ترویج فرهنگ ها، آداب و رسوم مناطق مختلف کشور است که در این رابطه شبکه های استانی با پرداختن به این موضوع فعالیت می نمایند.
صدا و سیمای مرکز استان کرمان از دیرباز مورد نقد مردم خونگرم خطه جنوب بوده است چرا که معتقدند توجه شبکه استانی در اطلاع رسانی و پرداختن به فرهنگ اصیل منطقه و سایر شاخص‌های این دیار کوتاهی کرده و عدالت در این رابطه برقرار نشده است.
جنوب استان کرمان با دارا بودن هفت شهرستان و جمعیتی بیش از یک میلیون نفر سهم ناچیزی از برنامه های شبکه کرمان و حتی رادیو دارد که این موضوع بی عدالتی محض بشمار می آید.
تاریخ و تمدن کهن، میراث فرهنگی، کشاورزی، آداب و رسوم، گویش اصیل، بزرگان و نامداران جنوب و ده ها موضوع دیگر می تواند فرصت مغتنمی برای ساخت برنامه های فاخر باشد تا در شبکه استانی و ملی به نمایش گذاشته شود.
صدا و سیمای استان حتی در بخش اطلاع رسانی  و اخبار هم به منطقه جنوب کرمان توجهی ندارد و کفه ترازو به طرف شهر کرمان و شمال استان نسبت به جنوب بیش از حد سنگین تر است.
متاسفانه میراث فرهنگی، تاریخ و تمدن کهن این منطقه نیز جایگاهی در حد انتظار درشبکه استانی کرمان ندارد.
آداب و رسوم محلی، فرهنگ اصیل، موسیقی دلنواز و سایر مولفه‌های فرهنگی این منطقه نیز بطور باید و شاید مورد توجه شبکه استانی قرار نگرفته است.
شاید بتوان گفت که عدم توجه به گویش و لهجه اصیل مردم این منطقه بزرگترین  دهن کجی صدا و سیما به مردم این دیار است و قطعا این موضوع روی اعصاب مردم است.
یکی دیگر از مشکلات مردم در جنوب استان عدم خدمات رسانی مطلوب و پوشش شبکه های تلویزیونی در مناطق مختلف از جمله روستاها و حتی مراکز شهری است که این موضوع هم قابل تامل است.
با صراحت می توان گفت که شبکه استانی توجه چندانی به جنوب استان ندارد و مردم این منطقه از برنامه های این شبکه محروم هستند و می طلبد که صدا و سیما در این رابطه عدالت را رعایت نماید.
وقتی در شبکه کرمان کمتر نامی از جنوب این استان است چگونه می توان انتظار داشت که مردم این منطقه پای تلویزیون نشسته و این شبکه را ببینند.
وقتی در شبکه استانی خبری از گویش اصیل، لهجه و فرهنگ ناب و بومی منطقه جنوب کرمان نیست به نظاره نشستن شبکه کرمان از سوی این مردم انتظاری قابل باور نیست.
با همه این اوصاف و آنچه که گفته شد خواسته مردم این منطقه استقلال صدا و سیمای جنوب است تا بتواند نیازهای این منطقه را برآورده سازد.
بهروز محمدی مدیر مسوول نشریه منطقه ای استدلال...
منتشر شده در شماره 142_ 29اردیبهشت ماه 99

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی