اهتمام جدی قوه قضائیه برای تعیین تکلیف پرونده های معوقه :: پایگاه خبری جازموریان

پایگاه خبری جازموریان

کهنوج، رودبارجنوب، قلعه گنج، منوجان، فاریاب

نام بنر

اهتمام جدی قوه قضائیه برای تعیین تکلیف پرونده های معوقه

  • ۷۶۵

‍ اهتمام جدی قوه قضائیه برای تعیین تکلیف پرونده های معوقه
فرایند کارشناسی نیاز به بازنگری و بازبینی دارد
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که قوه قضائیه اهتمام جدی برای تعیین تکلیف پرونده های معوقه دارد، گفت: ریاست کنونی قوه قضائیه از قضات برجسته و آشنا به موازین و کار بدنه دستگاه قضایی هستند و تلاش دارند که در فرصت مناسبی بتوانیم جواب قانونی و قاطعی را به طرفین پرونده ها ارائه کنیم.
یدالله موحد در نشست تعاملی دادگستری کل استان با کارشناسان رسمی مرتبط در راستای اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده های معوقه و تعیین تکلیف فوری آنها افزود: رسیدگی به پرونده های معوقه کار بسیار مهمی است و در این رابطه باید در بازه زمانی تعیین شده،  حجم مشخصی از پروند های جریانی را تعیین تکلیف کنیم و این در حالی است که بخش زیادی از پرونده ها نیاز به نظر کارشناسی متقن و روشن دارد.
وی با اشاره به ضرورت و اهمیت تعیین تکلیف پرونده های معوقه، تصریح کرد: در این رابطه نیاز به کار جهادی و فوق العاده ای داریم.
رئیس شورای قضائی استان کرمان با بیان این مطلب که بخشی از اطاله دادرسی ناشی از نوع فعالیت ها و مشکلات نظام کارشناسی در سیستم قضائی است، اظهارداشت: فرایند کارشناسی نیاز به بازنگری و بازبینی توسط متخصصان دارد و باید ایراد و مشکلات موجود در بدنه کارشناسی شناسایی و رفع شود.
موحد اظهارداشت: اگر نظرکارشناس اولیه متقن و مستدل باشد، قاضی نیازی به ارجاع پرونده به هیات کارشناسی ندارد و می تواند رای را صادر کند اما در برخی موارد چون نظر کارشناسی متقن و روشن نیست، قضات مجبور می شوند پرونده ها را به هیات های کارشناسی ارجاع دهند.
وی تاکید کرد: مشکلات موجود در روند کارشناسی  باید حل شود تا قضات بتوانند کار رسیدگی به پرونده ها را در اسرع وقت انجام دهند زیرا در صورتیکه دلیل عدم تعیین تکلیف پرونده ها  عدم نظرکارشناس در مهلت مقرر باشد، باید این موضوع  را به قوه قضائیه اعلام کنیم
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه هیات مدیره را در هرگونه قصور در اظهار نظر کارشناسی کارشناسان رسمی دادگستری مسئول می دانیم، گفت: نظر کارشناسی برای اجرای عدالت نیاز است و در این رابطه سرعت کار نباید موجب کاهش دقت و تضییع حقوق مردم شود.
* تاکید ریاست قوه قضائیه بر لزوم رسیدگی به پرونده های معوقه
معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: ریاست معظم قوه قضائیه در 9 دی ماه دستورالعمل رسیدگی به پرونده های معوق و تعیین تکلیف فوری آنها را ابلاغ نمودند.
مهدی بخشی افزود: پرونده های مسن و معوقه از دلایل بروز اطاله دادرسی در محاکم قضائی است و رسیدگی به این پرونده ها در افزایش رضایت مندی مردم تاثیر به سزایی دارد.
وی با اشاره به اینکه رضایت مندی از دستگاه قضائی در حال افزایش است، تاکید کرد: بر اساس دستورالعمل ریاست قوه قضائیه پرونده های تشکیل شده از  اول مهرماه سال جاری به قبل از آن به عنوان پرونده های معوق محسوب می شوند و باید در اسرع وقت تعیین تکلیف شوند.
معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان کرمان تصریح کرد: در استان کرمان بیش از 19 هزار پرونده مشمول تعریف پرونده های معوقه و مسن هستند که از این تعداد بیش از 16 هزار پرونده مربوط به سال های 97 و 98 و مابقی مربوط به سال های قبل ازآن است و  باید تاپایان سال جاری تعیین تکلیف شوند.


وی اظهارداشت: تعیین تکلیف پرونده های معوق نیاز به کار جهادی دارد و در این رابطه دقت در رسیدگی نباید فدای سرعت شود.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی